Bästa tipsen för att bygga och odla i pallkrage
Att odla är nyttigt för både kropp och själ. Dels för att du rör på dig och dels för att det du odlar är nyttigt. Odling i pallkrage innebär dessutom att du förlänger odlingssäsongen. Och genom att använda KRAV-märkt jord och miljömärkta varor blir dina grödor ekologiska.
Här är våra bästa tips på hur du bygger, var du placerar och vad du kan odla i din pallkrage.
Okej!
Är det någon skillnad på svarta och ofärgade pallkragar, mer än färgen? Innehåller färgen någon behandling som gör dem hållbarare? Och om man köper ofärgade, kan man behandla dem med något som ökar hållbarheten och samtidigt är giftfritt?
Det är ingen skillnad på kragarna förutom färgen.
Färgen är bara en bets så den har inget rötskydd i sig.
Skall man behandla den så att man får ett rötskydd så får man antagligen använda någon typ av impregnering med kemikalier och det är ett dilemma när man odlar i produkten då vill man ju hålla den fri från kemikalier. Våra pallkragar ej behandlade med kemikalier.
Ett alternativ är att efter odlings säsongen plocka upp kragen från marken och förvara den under tak det bör förlänga livslängden på kragen avsevärt.
Lycka till!
Hej!
Går det att få tag på dessa skyddande växthus tak i glas som du sätter på pallkragarna?
Jag älskar att odla svartkål och grönkål i mina pallkragar men de förbaskade kålfjärilslarverna förstör mycket av skörden….
Mvh/Eva ⚘
Här hittar du vårt utbud av växt- och drivhus: https://www.granngarden.se/tradgard/odla-plantera/c/vaxthus#
Lycka till!
Hej!
Jag valde till mina pallkragar förmålade (för livslängdens skull), men för att också bättre behålla fukten i jorden och förhindra att den torkar bort eller ut genom trävirket (på samma vis som det lätt blir med oglaserade lerkrukor). Jag skaffade fram lite spillremsor av “platonmatta” som används när husgrunder fukt och dräneringsskyddas. Det är en stark plast med bucklor som jag då vände mot trävirket på insidan, häftade den med rostfria klammer, vidare lät jag sen bocka till några plåtar för snigelskydd och som även då fick låsa fast och täcka spalten mellan platonmattan och pallkragskanten. Dessutom så gjorde jag lådan till en dubbel längd genom att skarva ihop två långsidor med varandra, de hålls då ihop med “snigelskyddsplåten” upptill, samt att jag nertill gjorde en ram av fuktskyddat virke som jag borrade ur så pallkargens beslag kunde gå ner i bräderna som jag då lät bilda som en sockel så att inte gräs eller annan växtlighet växer ända mot lådkanten, så då kan man komma åt att klippa med gräsklipparen utan att behöva trimma närmast.
Kanske att den blev lite väl avancerad, men det blev lite av ett hobbyprojekt!
Hälsningar / Erik G