Gör skillnad för hemlösa katter
Det finns över 100 000 hemlösa katter i Sverige. Men det finns sätt att hjälpa dem. I Samarbete med Mjau inleder vi Hemlösa katters vecka. Ett initiativ där vi fokuserar på alla hemlösa katter runt om i landet och alla de katthem som varje dag kämpar för katternas överlevnad.
Hjälp utsatta katter under Hemlösa katters vecka
Med så många hemlösa katter runt om i landet är detta ett stort djurskyddsproblem. De katter som har tur och blir räddade från gatan och får plats på ett katthem kan skatta sig lyckliga, för platsbrist och knappa resurser är tyvärr många katthems vardag. Men det finns sätt som du kan hjälpa till på. Katthemmen tar gärna emot gåvor som gör att de kan hjälpa fler katter. Därför kommer du under hela v.43 kunna skänka mat till behövande katthem våra butiker.
Mätta en hemlös misse
Genom detta initiativ hoppas vi engagera dig som kattälskare, oavsett vart du bor i landet. Under veckan samlar vi in mat till katthem genom att ställa ut insamlingslådor i våra butiker. Du kan enkelt göra skillnad genom att köpa kattmat, som du sedan placerar i insamlingslådan. Vi arrangerar de här lokala matinsamlingarna till katthem med mål om att fler ska få upp ögonen för problem med hemlöshet hos katter.
Bidra till att ännu fler katter får hjälp
De eldsjälar som driver katthemmen gör nästan alla detta på ideell basis och är mer eller mindre i behov av stöd för att gå runt. Utgifterna är många: mat till katterna, lokalhyror, veterinärbesök och administration av kattadoptioner är några av de många utgifter som finns. Därför tar katthem tacksamt emot bidrag, många små insatser gör stor skillnad.
Förebygg problemet med hemlösa katter
För att förebygga problemet med hemlösa katter har Mjau skapat ett kattkörkort. Här kan du som kattägare ta mer ansvar. Läs mer och ta körkortet här.
Hej!
Vilken bra idé! Det jag undrar är om man även kan lämna kattmat som sin egen katt inte kan äta eller tycker om? Självklart gäller det oöppnade förpackningar. (Har blötmat i portionspåsar som min kisse inte tyckte om)
I Eslöv har “Eslövs Kattvänner” en tunna utanför Arkens Zoo´s butik som man kan lämna mat mm. till katterna som matas eller omhändertas… <3
Jag har gjort det, även öppnade påsar torrfoder. Skriver en lapp med förklaring varför, mitt namn och telefonnummer. Hittills har ingen ringt och skällt på mig, men det kanske beror på att de vet vem jag är på det lokala katthemmet. Ring ett katthem och fråga om de vill ha om du ör osäker
Fantastisk idé!! Ska vara med och bidra…😊
Glöm inte Fia-Hemmet i Norrköping, som inte gör så mycket reklam för sig men som gör mycket gott. Toppenidé att bidra till katthemmen lokalt.
Nu finns ju Mjau lite överallt i livsmedelsbutikerna så det går väl åt att ni visar att katthemmen sponsras för att om man ska handla på Granngården lokalt. I Norrköpings-butiken har jag inte lyckats hitta Mjau. Men det kanske ni ändrar på nu.
COOP Boländerna i Uppsala finns en insamlingslåda uppställd permanent som samlar till katthemmet Samvetet
Varje lokalt katthem brukar ha info om var man kan lämna mat. Sen tar dom självklart emot ekonomiska bidrag.
Många är med på listan här men troligen inte alla:
http://katter.nu/katthem/
Det finns många små föreningar som ideellt jobbar med hemlösa katter utan att ha ett helt katthem utan använder sig av jourhem. Ett är Hemlösa katter i nöd i södra Stockholm, en annan är Akutgruppen katter också i Stockholm.
Hej
Vilket katthem i Eslöv kommer att få ta del av maten?
Hoppas det är Eslövs kattvänner.
Det framgår kanske om man tittar på insamlingslådan?
Granngården 🐈🐈🐈
Jag tycker ni ska ”matcha” varje gåva som era kunder skänker, via inköp i era butiker, till katthemmen.
På så sätt får katthemmen dubbelt så mycket hjälp 💞
Jättebra idé – hoppas att Granngården nappar!
Jag skulle vilja veta hur Granngården kommer att bidra till katthemmen?
Om det här bara gällde vecka 43 i butikerna, så är det läge att ta bort inlägget nu. Men fortsätter Granngårdens butiker med det här året ut, får många chans att hjälpa till. Uppdatera texten i så fall.
Även om Mjau står för lådan, borde väl alla sorters kattmat kunna lämnas där?
Information om att kastrera och ta hand om katter på ett bra sätt, som det står om under kattkörkort, (och även vad gäller andra husdjur), borde få föras fram i större nyhetskanaler via TV, som i Aktuellt och Rapport.
Nyheten nyligen om hundvalpar som tullen beslagtagit vid gränsen och måst avlivas fick visserligen nyhetsutrymme men väldigt synd att man inte i samma reportage passade på att förklara hur många husdjur som redan finns och som söker nya hem och tips om vad som krävs för att ta hand om husdjuret.
Jag tror att mycket större fokus på orsaken till problemen behövs för att på sikt kunna minska lidandet för husdjur.
Har Granngården någon möjlighet att få tillträde till de större nyhetskanalerna och informera?